Napizöld: Mindennapi levegőnk
2023. november 06. írta: jinjang

Napizöld: Mindennapi levegőnk

 tudo.jpg

A levegőminőséggel, a fő légszennyezőkkel és azzal, hogy utóbbi hány évvel rövidíti meg az átlag ember életét, rengeteg helyen foglalkoztak már. A mai lapszemlében három, talán kevésbé ismert információról lesz szó.

1. Oroszországban betiltották az erkélyen cigizést

Az Index írta még 2019-ben, és bár mostanában nem (sem) szeretjük az oroszokat (már aki), de azért ez egy olyan terület, amiben követhetnénk a példájukat. Azóta egy Covid is lezajlott, és nagyon sok embertársunk maradandó légzőszervi károsodással jött ki belőle. Nekik különösen fontos lenne, hogy a környezetükben élők ne tegyék még nehezebbé az életüket.

Sajnos nálunk az átlag dohányos még a tömegközlekedési megállókban kihelyezett, dohányzási tilalomra felhívó táblára is fütyül. Egy erkélyen dohányzást tiltót sem biztos, hogy betartanának. 

2. A füstszűrő nemhogy nem véd, de még növelheti is a tüdőrák kockázatát

Sose akartam dohányos lenni, nem is voltam. De valamikor főiskolás koromban egyszer, amikor egyes csoporttársaim leszavazták, hogy egyben tartsunk meg két órát szünet nélkül, és szinte remegve rohantak ki a folyosóra bagózni (anno még lehetett ott is szívni), akkor mellbe vágott a felismerés, hogy ezek az egyébként intelligensnek mondható fiatalok képesek elfogadni egy füstölgő papír és növényi résztől, hogy az uralkodjon felettük, meghatározza, hogy hogyan érezzék magukat, megmondja, hogy mit mikor tehetnek meg, hova mehetnek.
Ez volt az a pillanat, amikor elhatároztam, hogy soha, semmitől nem hagyom magam ilyen szinten függővé válni. Ezt azóta is betartottam, mert amikor észrevettem, hogy akár sorozat, akár játék kezd ilyen szinten hatni az életemre, azonnal leálltam vele.

Szóval nem, soha nem fogom megérteni, hogyan rombolhatja valaki tudatosan az egészségét ilyen módon. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy "a cigarettacsikkek jelentik a globális műanyagszennyezés egyik legfőbb forrását, és egyszersmind a legnagyobb darabszámban előforduló hulladékot világszerte. A füstszűrők egy rendkívül lassan lebomló műanyagtípusból, cellulóz-acetátból készülnek. Évente 4,5 ezer milliárd cigarettacsikk termelődik világszerte, és tíz évbe telik a lebomlásuk."

3. Életveszélyes lehet a szobalevegő

Nyilván a levegőt a dohányzáson kívül is rengeteg minden szennyezi, és ez elől a saját lakásunkban sem vagyunk biztonságban. Nagyon nem mindegy, hogy milyen anyagokkal vesszük magunkat körül, hogy a tárgyaink milyen technológiával készültek, vagy építkezéskor, felújításkor milyen agyagokat használtunk.

Persze, ha nem akarunk barlangban élni, akkor óhatatlanul találkozunk nap mint nap valamilyen egészségre ártalmas dologgal - talán ezért is haragszom annyira a dohányosokra, mert az valóban elkerülhető veszély lehetne és az egészséghez való jognak több érvényt kellene szerezni.

 

Borítókép: brgfx (Freepik)

A bejegyzés trackback címe:

https://lepkehaz.blog.hu/api/trackback/id/tr9918248207

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása