Takarítás: a nagy, a fenntartó, a felfrissítő és a helyreállító
2023. május 02. írta: jinjang

Takarítás: a nagy, a fenntartó, a felfrissítő és a helyreállító

takaritas2.jpg

A bejegyzés tartalma:

  • Takarítási módszerek.
  • Módszer kiválasztásának szempontjai.
  • 4 lépcsős módszer: napi - heti - havi - féléves/éves takarítás.

A takarításnak több szintje és módja van.

Van, aki folyamatosan takarít, minden nap egy újabb helyiséget, aztán mire a végére ér, kezdheti újra előről az egészet.

Van, aki nem helyiségenként halad, hanem takarítás típusonként. Például csak portörlést csinál, de azt az egész házban, majd másnap a padlóval foglalkozik, harmadnap a szaniterekkel, és így tovább.

Van, aki inkább csinál egy nagytakarítást, utána pedig jó ideig semmit, vagy csak apró dolgokat. Majd egy idő után újra nekiesik a lakásnak.

Mindegyik módszernek van előnye, hátránya; a választást közöttük az alábbi szempontok befolyásolják:

  • a lakás nagysága
  • van-e hozzá segítség (akár ember, akár gép)
  • mennyi idő van rá és milyen elosztásban
  • mennyire együttműködő a rend és tisztaság fenntartásában a háztartás többi tagja
  • egyéni ízlés

Nagy alapterületű lakásnál célszerűbb a helyiségenként való takarítást választani, különösen akkor, ha nincs hozzá segítség vagy sok, egybefüggő idő nem áll rendelkezésre.
Egy kétszobás bérházi lakást viszont, pláne ha fiatal az ember és ráér 1-1 hétvégén, egyben is ki lehet takarítani.

Az alább bemutatott rendszer csak egy a sok közül, de lehetnek olyan szempontjai, amelyet más rendszert követők is beépíthetnek a sajátjukba.

1. lépcső: A nagytakarítás

Évente 1-2 alkalommal elegendő teljes nagytakarítást végezni, amely magában foglalja a szokásos teendőkön kívül az éves lomtalanítást, a szekrények, tárolók belsejének takarítását, a nyílászárók (ablakok, ajtók, redőnyök) tisztítását, függönymosást, kárpittisztítást is. Ha van udvar, kert, melléképület, ezekre is kiterjed.

2. lépcső: A fenntartó takarítás

Ennek az a célja, hogy a nagytakarítás által létrehozott tisztaságot a lehető legtovább fenntartsa, különösebb erő vagy idő befektetése nélkül.
Ilyen például a rend megtartása (mindent a helyére teszünk), a mosogatás, a tűzhely áttörlése főzés után, az időnkénti felseprés, a kádmosás, a csapok, mosdók szárazra törlése használat után, hogy ne vízkövesedjenek.

3. lépcső: A felfrissítő takarítás

A fenntartó takarítás ellenére a por folyamatosan ülepszik, a seprés is csak egy ideig hatásos, előbb vagy utóbb újra elő kell venni a porszívót, a felmosót. A WC-vel is foglalkozni kell, a fürdőszobában és a konyhában is akad ilyenkor tennivaló. De mindezt nem szükséges alaposan, minden zugra kiterjedően végezni. A portöléshez elég egy nyeles vagy teleszkópos portörlő, porszívózásnál pl. nem kell a padlószőnyeg szegély tetejével is foglalkozni. Tehát csak a legfontosabb teendők és csak gyorsan, nagyjából - hiszen nincs komoly szennyeződés.
Ha a felfrissítő takarítást minden héten megejtjük, akkor háromszor egymás után elegendő is ennyi.

4. lépcső: A helyreállító takarítás

Havonta egyszer egy nem teljeskörű nagytakarítást, de a felfrissítőnél mindenképp alaposabb és több mindenre kiterjedő takarítást kell végezni. Újra elő kell venni a portörlő rongyot, felmászni a létrára, hogy lássuk is az eredményt, amikor a szekrény tetejéről törüljük a port, nem csak felnyúlunk látatlanba a teleszkópossal. A porszívózás megint alapos, a lábon álló bútorok alá is be kell nyúlni, a szegélyek tetejét, a kanapét, a díszpárnákat is ki kell porszívózni. A WC-ben a csempét is tisztítani kell, nem csak a kagylót és az ülőkét, a fürdőszobában vízkőoldóra is szükség lesz. A kilincsekre, kapcsolókra is ráfér az áttörlés.

Valójában így is lehetne osztályozni:

2. = napi takarítás
3. = heti takarítás
4. = havi takarítás
1. = féléves/éves takarítás

A nagytakarítás azért van mégis első helyre kiemelve, mert az az alapja a többinek is.

A borítókép forrása: Macrovector on Freepik.

A bejegyzés trackback címe:

https://lepkehaz.blog.hu/api/trackback/id/tr8218044258

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása