#napizene: 70-es évek
2023. augusztus 19. írta: jinjang

#napizene: 70-es évek

A 70-es évek könnyűzenéje nem csak a diszkóról szólt, és az is sokat változott az évek során. Az 1979-ből való Heart of glass (Blondie), már inkább a 80-as évek zenei stílusába illik bele és nagyon más, mint teszem azt az ABBA volt.

De a korszak sokkal keményebb műfajokhoz tartozó világslágereket hozott, a Kiss I Was Made For Lovin' You című száma még ma is napi szinten hallgatható.

A Deep Purple klasszikusa, a Smoke on the water ezen az élő felvételen különösen tetszik, az intro után durván üt, ahogy elkezdődik maga a dal. Megjegyzem, ez volt az első rock szám, amit életemben halottam (és emlékszem rá), mert a bátyám mutatta meg a régi, használtan vett, MK 25-ös magnónkon, egy kölcsön kapott kazettán.

Ha már Deep Purple, akkor egy másik klasszikus tőlük, a Child In Time.

A Led Zeppelin sem maradhat ki ebből a válogatásból a Stairway To Heavennel.

Az Eagles Hotel California dala pár évvel későbbről való, de stílusa alapján korábbinak tippeltem volna. A 70-es években is eléggé keveredtek a zenei irányzatok.

 

Bónusz #napiretró kép: az a bizonyos MK-25-ös magnó

brg_mk_25.jpg

 

A bejegyzés trackback címe:

https://lepkehaz.blog.hu/api/trackback/id/tr4218178675

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mesterséges Geci 2023.08.22. 16:11:34

We all came out to Montreaux,
On the Lake Geneva shoreline...

Ugyan tudok valamennyire angolul, a dalszövegek sokszor magyarul is érthetetlenek, így aztán a Deep Purple-lel is úgy voltam, hogy a zene jó, a szöveg meg nem érdekel. Sok éve végül megkerestem a neten és újra kedvenc lett:
"... some stupid with the flair guns,
Burned the place to the ground..."
Ettől kezdve egészen konkrét értelme van a füstnek, nem valami elvont utalás, mint hittem sokáig :D

jinjang 2023.08.22. 21:42:54

Én is csak vén fejjel kezdtem el érteni az angol dalszövegeket - legalábbis részben -, de többnyire még ma is a zenére koncentrálok, nem a szövegre. Viszont a Füst a víz felett keletkezési körülményeiről egyszer olvastam egy cikket (egyébként a dalnak saját szócikke van a Wikipédián, és ott is le van írva a sztori), szóval egy ideje már tudom, hogy szó szerint kell érteni azt a füstöt.

Mesterséges Geci 2023.08.23. 08:23:22

@jinjang: én úgy tíz éve, talán picit több, hogy figyelni kezdtem a szövegre is. Régen a Habahaba zootzoot típusú zenék is beleillettek a világomba, mióta a szöveg is érdekes, azóta ezek kicsit visszaszorultak.
Pl. Simon and Garfunkeltől a Boxer vagy Twisted Sister We're not Gonna Take It hosszú verziója... stb.
süti beállítások módosítása