A könyvtáros-sors, a Twitter és a proppant-optimizálás
2023. augusztus 15. írta: jinjang

A könyvtáros-sors, a Twitter és a proppant-optimizálás

Elegem van a Twitterből! Sajnos muszáj egyelőre, hogy legyen nekem, mert ez a platform az, ahol az EXO és Hanyu Yuzuru rajongók úgy közvetítik a kedvenceimről a híreket, hogy gyorsan és számomra is emészthető formában tudjam követni (angolul, de röviden), mi újság velük.

De akkor is elegem van, és nem csak az új tulajdonosa miatt, hanem azért is, mert egy halom tweet, amire reagáltam anno, ma már törölve lett - így az én reakcióm is értelmezhetetlen. Ezért aztán elkezdtem pucolgatni ezeket, és olyanokat is törlök a digitális lábnyomomból, ami ma már nekem se érdekes.

A lényeg az, hogy időnként fogok ilyen képernyőképként lementett mini-történeteket betenni ide, mielőtt ezek is eltűnnének az idő forgatagában.

Az alábbi történetnek lesz tanulsága, de lássuk előbb magát a bejegyzéseket.

Egy muzeológus kolléga panaszkodott a sorsára 2019. március 26-án:

tweet.jpg

 Könyvtáros énem válasza:

tweet2.jpg

A reakció:

tweet3.jpg

Végül a tanulság:

A közgyűjteményi dolgozó (könyvtáros, muzeológus, levéltáros) az a megboldogult közalkalmazotti lét legalja anyagi megbecsültség szempontjából. Azért megboldogult (ha valaki esetleg lemaradt volna róla), mert kb. már alig maradt szakma, amit ne pakoltak volna ki a közalkalmazotti törvény alól (vagy ne lenne folyamatban). Ez vonatkozik ránk, könyvtárosokra is.

De pénz szempontjából mindegy, mert mi közalkalmazottként is kevesebbet kerestünk mint például a tanárok (akik ugye szintén nem voltak soha jól megfizetve), és ez azóta sem változott. Ezért is lett kihaló szakma a miénk.

Ám nem csak anyagilag vagyunk semmibe véve. A könyvtárost afféle "büfé" szakként szokták aposztrofálni - azok, akiknek többnyire lövésük sincs arról, mit is csinál egy könyvtáros.

Nyilván ez utóbbi erősen függ attól, hogy egy kistelepülés vagy iskola könyvtárában, vagy az OSZK-ban, vagy egy egyetemi vagy egy megyei könyvtárban dolgozik és milyen munkakört lát el éppen.

De amúgy igen: nem számít, milyen végzettsége van (alapból általában a diplomás könyvtárosoknak, ha van másik szakjuk, az akkor is többnyire bölcsész jellegű szak), mindenhez kell értenie. Mert mindenféle könyvet, folyóiratot, CD-t ... szóval dokumentumot fel kell tudnia dolgozni. Meg kell értenie, miről szól, és visszakereshetővé kell tennie a téma alapján is.

Szóval, ha legközelebb meghallom valakitől, hogy ez csak egy büfé szak, majd megkérdezem tőle, tudja-e, mi az a proppant-optimalizálás a repedés-konduktivitást befolyásoló tényezők figyelembevételével?

Fun fact: a tweetben azért van különírva a figyelembevételével, mert másoltam az eredeti műről. Se a tanulmány írói (egyetemi oktatók), se a kiadvány szerkesztői, se a kiadói munkatárs nem vette észre a hibát. A könyvtáros meg nem nyúlhat a címhez, betűhíven kell idéznie.

Egyébként erről a tanulmányról van szó.

A bejegyzés trackback címe:

https://lepkehaz.blog.hu/api/trackback/id/tr7418179781

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása